něco o tom yoyu
- Jak vypadá
- Yoya lze dělit podle několika kriterií. Podle tvaru na yoya imperial, modified a butterfly. Detailně rozebráno v anatomie. Podle typu středu na yoya fixed (s fixním středem), bearing (s volným ložiskovým středem) a transaxle (s volným transaxle středem). Detailně rozebráno v anatomii. Podle způsobu použití na yoya stringová, loopovací a offstringová.
- Co se dá všechno s yoyem dělat?
- Triků, které lze s yoyem dělat existuje nepřeberné množství. Triky lze zařadit do dvou základních kategorií:
a) stringové triky - podstatná část těchto triků spočívá v pohybu yoya po stringu.
b) loopovací triky - yoyo se pohybuje vzduchem víceméně jen po trajektorii (dráze) od ruky yoyera a zpět. - Z čeho se yoyo skládá?
-
Každé yoyo je složeno ze tří základních součástí - ze středu a dvou symetrických částí těla. Takto jednoduše složená bývají yoya se středem fixním. Yoya s 'volným středem' mají zpravidla střed složen z vícero součástek. Složení středu se liší yoyo od yoya. Zpravidla záleží i na samotném výrobci yoyí. Součástky tvořící střed mohou být tyto:
a) osa středu - bývá v každém yoyu, může to být kovová osička se závitem na každé straně, nebo klasický šestihraný kovový šroub se závitem. Matka může být fixně zapuštěna do těla yoya, nebo je zapuštěna volně (lze z těla yoya nedestruktivně vyjmout).
b) ložisko - u yoyí s bearing středem bývá na osu nasazenu ložisko. Může být kuličkové (ball bearing), válečkové (roller bearing) nebo keramické (ceramic bearing). Ložisko zajisťuje dlouhý sleep yoya. String bývá u bearing yoyí obtočen kolem středu pouze jednou. Rozměry ložisek se liší yoyo od yoya.
c) transaxle - u yoyí s transaxle středem bývá na osu nasazen plastový kroužek. Na tento je připevněn string (zpravidla trojitým obtočením). Pro správnou funkci transaxle yoyí je nutné osu i plastový kroužek mazat.
d) spacer - u některých yoyí s ball bearing středem bývá ložisko odděleno od těla yoya kovovou podložkou (podložkami) - tzv. spacerem (každý výrobce používá jiné rozměry spacerů, nelze je tedy libovolně zaměňovat). Jeho funkcí je zamezit kontaku ložiska a těla yoya a tím eliminovat přebytečné tření.
e) návratový systém yoya - u yoyí s volným středem bylo nutné nějakým způsobem zajistit, aby se yoyo ve sleeperu v pravý okamžik 'zadrhlo' a namotalo zpět. Každý výrobce yoyí řeší tento problém po svém. V zásadě lze hovořit o čtyřech základních typech návratového systému:- starbursts - vylisovaná hvězda na každé straně yoya.
- 4 holes - čtyři vylisovaná kolečka na každé straně yoya.
- friction stickers - pogumované textilní nálepky, lepí se na jednu i obě strany yoya
- brake pads - korkové nálepky, lepí se na obě strany yoya.
- hybrid - na jedné straně yoya je připevněn gumový o-ring (kroužek), na straně druhé je vylisován starburst
- double yo-ring - na každé straně yoya je připevněn gumový o-ring (kroužek)
f)string gap - prostor pro string (provázek). U některých yoyí je možné string gap libovolně nastavovat (rozšířit, zúžit). V tomto případě se jedná o 'adjustable string gap' (nastavitelný prostor pro provázek). - Jak dlouhý má být string?
- Začátečníkům se doporučuje, aby měli string dlouhý maximálně od pasu na zem. U pokročilých yoyerů na délce stringu v zásadě nezáleží, ba naopak pro stringové triky je výhodné používat stringy co možná nejdelší.
- Mám yoyo mazat, jak a čím?
- Mazání yoya je velmi rozporuplné téma. Obecně se dá říci, že pokud se yoyo nevrací (nenamotává), namazání mu obvykle pomůže. Je třeba si ale uvědomit, že příčinou problematického namotáváním nemusí vždy být nenamazaný střed. Vzhledem k tomu, že mazání yoyi je poměrně rozsáhlé téma, je detailně rozebráno v anatomii.
- Jak často mám měnit string?
- String je třeba pravidelně měnit. Obvykle se uvádí, že string je třeba vyměnit po pěti až šesti hodinách yoyování. Samozřejmě je vhodné string vyměnit i dříve , v případě že je zašpiněný, zauzlovaný a podobně. Důvody proč je nutné string měnit jsou dva. Zaprvé - čím opotřebovanější string je, tím hůř se s takovým yoyem yoyuje (nevrací se apod.) Zadruhé - opotřebovaný string je náchylný k prasknutí. Přetržení stringu při yoyování může také znamenat konec takového yoya.
- Opotřebovávají se jednotlivé součásti yoya?
- Ano. Opotřebovávají se stringy (viz výše), friction stickers, brake pads, dif pads a všelijaká jiná 'pads' a samozřejmě se také opotřebovávají ložiska. Kromě koroze dochází i k jeho mechanickému opotřebení.
- Kde seženu náhradní díly na yoyo a jaké?
- Většinu náhradních dílů lze zakoupit v shopu na yoyo.cz. Konkrétně jsou to ložiska, stringy, hroty ke káčám, spacers, brake pads i friction stickers.
- Opraví mi někdo rozbité yoyo?
- Těžko říct, nikoho kdo by opravoval yoya neznáme. Každopádně každý trochu šikovný soustružník zvládne vyrobit novou osičku či spacer.
- Z čeho se yoyo vyrábí?
- Profesionální yoya se vyrábí z kovu, plastu, dřeva a gumy. Stringy mohou být vyrobeny z přírodního materiálu (zpravidla bavlněné) nebo z umělých vláken, případně mohou být i z kombinovaných materiálů. Obecně lze říct, že není důležité jaký materiál byl na výrobu yoya či stringu zvolen.